Krojenie w plastry

O tym, czy pieniądze wydane na zakup maszyny do krojenia w plastry - czyli tak zwanego slicera - zostały dobrze wydane, okazuje się często dopiero, gdy maszyna stanie już w zakładzie i w obciążeniu produkcyjnym , obsługiwana przez własnych pracowników, jest sprawdzana na miejscu. Niestety często efekty faktyczne dalekie są od deklarowanych i uzyskiwanych w trakcie testów i pokazów przeprowadzanych przez techników producenta. Dlatego tak ważnym jest, aby i sama koncepcja techniczna maszyny zapewniała powtarzalny doskonały efekt nawet przy dużych i stałych obciążeniach , jak i jej obsługa nie wymagała ukończenia uczelni technicznej.

Na co trzeba więc zwrócić uwagę rozważając tę - nie tanią przecież - inwestycję?

  • Jakość cięcia: krawędź musi być równa, bez zadziorów, powierzchnia plastra gładka, bez śladów noża.

Slicery firmy TREIF - Divider400, Divider600 i Divider800 - uzyskują ten
efekt dzięki specjalnemu rodzajowi noża sierpowego (opatentowanego przez
TREIFa) oraz poprzez staranny dobór noża do rodzaju krojonego produktu
(dobierana jest długość i szerokość noża oraz jego grubość). Dzięki temu
każdy produkt - czy to twardy Old Amsterdam czy ser topiony typu tostowego,
a w przemyśle mięsnym - czy to mortadela, czy polędwica wołowa na carpacio,
czy też twarda surowa szynka parmeńska - każdy produkt będzie pokrojony
nienagannie i powtarzalnie.
Na jakość oraz ekonomiczność cięcia ma również zasadniczy wpływ system
Stop&Go: opatentowany przez TREIFa system napędu noża, polegający na zatrzymywaniu noża pomiędzy poszczególnymi porcjami. Dzięki temu nie ma pustych cięć, położenie produktu nie musi być dopasowywane do fazy cięcia (jak to jest przy cięciu ciągłym). Co b.ważne: nóż zatrzymuje się nie poprzez zahamowanie (co powodowało by naprężenia mechaniczne), lecz na zasadzie zamiany energii: kinetycznej w elektryczną. Nie ma tu przekładni mechanicznych i nie ma hamowania w sensie mechanicznym. Oczywiście można używać noża w ruchu ciągłym, ale genialna w swej prostocie zasada Stop&Go w połączeniu z brakiem skrawków powstających przy stale obracającym się nożu, przekonuje każdego użytkownika.

  • Jakość ułożenia plastrów : nie ma prawa być żadnego odstępstwa od założonego efektu docelowego, czyli jeśli stos, to plastry musza idealnie równo leżeć, tak, aby tworzyć wrażenie jednego kawałka; chyba , że chodzi nam o efekt zygzaka (dla wygodniejszego oddzielania plastrów). Zygzak ten ma być oczywiście nieprzypadkowy - idealnie równomierny z każdej strony. Jeśli natomiast ma to być dachówka, to nie ma prawa być żadnego, nawet najmniejszego przesuwu na boki, a przesuw wzdłużny musi być zawsze o taką sama odległość. To samo dotyczy ułożeń nietypowych , jak rozeta, elipsa, czy inny zadany przez klienta ( te opcje ma model Divider600 vario) - efekt końcowy ma być nienaganny, bez przypadkowych przesunięć.


Slicery TREIFa uzyskują te efekty dzięki kilku specjalnym rozwiązaniom :

system SAS, czyli kontrolowane opadanie:
plaster przed ostatecznym odcięciem zaczyna
opierać się o plaster poprzedni
kontrolowana , zawsze taka sama odległość
(7mm) plastra krojonego od plastra już leżącego,
co uzyskiwane jest dzięki opuszczaniu się stołu
możliwości zaprogramowania prędkości obrotowej
noża, tak aby pierwszy plaster był ułożony b.precyzyjnie

  • Dokładność wagowa: musi być programowalna (bo jest zależna od produktu) i z minimalną tolerancją błędu ( w wypadku TREIFa max.3% przy najtrudniejszych produktach). Slicery Treifa uzyskują ją dzięki permanentnemu sprzężeniu krajalnicy z check-weigherem (wagą kontrolną). Check-weigher daje sygnał do krajalnicy, która koryguje wagę porcji poprzez zmianę grubości plastra.
  • Uniwersalność: krajalnica z założenia musi być przystosowana do zmieniających się zadań. TREIF rozwiązał to poprzez różne kształty chwytaków i prowadnic oraz łatwość w programowaniu indywidualnych programów krojenia dla różnych produktów.
  • Łatwość obsługi: zmiana noża powinna być szybka i bezpieczna, panel obsługi powinien być intuicyjny, prawa do obsługi ustalane przez użytkownika, konstrukcja maszyny stabilna i nie podatna na mechaniczne uszkodzenia;
  • Czyszczenie ułatwione poprzez szybką demontowalność elementów maszyny; check-weigher osłonięty, aby nie uległ zamoczeniu

 

  • Rozwojowość : możliwość zautomatyzowania procesu plasterkowania i podawania do maszyny pakującej

Divider 800 może zostać skonfigurowany jako automatyczna linia z systemem transporterów wprowadzających ułożone porcje do maszyny pakującej, zgodnie z zadanym formatem. Każdy z transporterów napędzany jest osobnym silnikiem serwomotorycznym, co daje ogromną łatwość zmiany formatu maszyny pakującej: za naciśnięciem przycisku w panelu obsługi maszyna zmienia format doprowadzenia do pakowarki np. z prowadzenia 4-rzędowego zmienia na 3- , 2- lub 1-rzędowe. Nie ma tu żadnego przezbrajania, żadnych prac mechanicznych. Daje to oszczędność czasu i pracy, nie wymaga udziału personelu technicznego w zmianie formatu - i zapobiega rozregulowaniom czy uszkodzeniom maszyny, często związanych z mechanicznym przezbrajaniem.

Multimedia do pobrania:
Łatwość
programowania
Stop & Go
Łatwość zmiany
formatów
Łatwość obsługi Ułożenia plastrów
Niestandardowe
ułożenia plastrów
Uniwersalność Automatyczna
linia
Czyszczenie
Łatwość
programowania

Stop & Go
Łatwość zmiany
formatów
Łatwość obsługi
Ułożenia plastrówNiestandardowe
ułożenia plastrów
Uniwersalność Automatyczna
linia
Czyszczenie

 

W przypadku problemów z odtwarzaniem filmów prosimy o zapoznanie się z zaleceniami, umieszczonymi w dziale "Pomoc"© 2014 DESPOL Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.